Muhabbet Kuşlarında Gut Hastalığı

Muhabbet kuşlarında gut hastalığı

Sevimli ve cana yakın kişilikleriyle en sevilen evcil hayvanlardan olan muhabbet kuşları, tıpkı diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi zaman içerisinde çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Muhabbet kuşu gut hastalığı, bu minik dostlarımızın yaşadıkları problemlerden biri olarak dikkat çekerken bakım veren kişileri telaşlandırmaktadır. Peki, muhabbet kuşu gut hastalığı nedir? Neden olur? Tedavi edilebilir mi?

İçindekiler

Gut Hastalığı Nedir?

Çevremizden duyabileceğimiz bir rahatsızlık olan gut hastalığı, insanlar gibi muhabbet kuşlarının da başına gelebilmektedir. İnsanlar ve muhabbet kuşları için bazı benzerlikler göstermesine rağmen farkları da bulunmaktadır. Muhabbet kuşu gut hastalığı, eklemlerde meydana gelen ve eklem çevresindeki kasların etkilenmesine yol açan bir kas ve iskelet hastalığıdır. Kuşun vücudundaki her eklem bölgesinde meydana gelebileceği gibi kemikleri de etkisi altına alabilmektedir.

Gut hastalığı, muhabbet kuşlarında yaygın görülen bir hastalıktır. Proteinlerin metabolizması sonucu oluşan bir madde olan ürik asidin eklemlerde birikmesiyle oluşmaktadır. Vücuttaki fazla ürik asidin normal şartlarda idrar yoluyla dışarı atılması gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda ürik asit vücuttan atılamaz ve kanda birikmeye başlar. Sonrasında ise eklemlerde, böbreklerde ve diğer iç organlarda kristallere dönüşerek yer eder. Bu kristaller ise önlem alınmadığı takdirde iltihaplanmayı ve ağrıyı beraberinde getirir.

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Türleri

Son derece narin bir yapıya sahip olan muhabbet kuşları, gut hastalığına yakalandığında endişe verici olabilmektedir. Bu hastalık temelde iki türe ayrılmaktadır. Özellikle dalak ve akciğer gibi iç organlarda kristal birikmesi durumu visseral gut; eklemlerde birikmesi ise artiküler gut olarak adlandırılmaktadır.

Muhabbet Kuşunda Gut Hastalığı Neden Olur?

Bu hastalığa yol açan temel faktör kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı risk faktörlerinin üzerinde durulmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kuşun yüksek pürin içeren yiyeceklerle beslenmesi
 • Böbreklerin ürik asidi yeterince iyi filtreleyememesi
 • Kuşun gün içerisinde yeteri kadar su tüketmemesi
 • Kuşun fazla kiloya sahip olması

Muhabbet kuşunuzun böbreği görevini yerine getirmekte zorluk çekiyorsa gut hastalığı kaçınılmaz olacaktır. Kuşun bu problem ile karşı karşıya gelmemesi için böbreğini koruyucu bir beslenme düzeni oluşturmanız gerekecektir. Tuzlu yiyecekler vermekten kaçınmalı, bol su tüketmesine yardımcı olmalısınız. Ayrıca zehirlenmeye yol açacak dezenfektan gibi ürünleri uzak tutmaya dikkat etmelisiniz.

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Belirtileri

Gut hastalığı, muhabbet kuşunun yaşam konforunu olumsuz yönde etkilemekle birlikte bakım verenin kolaylıkla fark edebileceği çeşitli belirtilere yol açmaktadır. İyi bir gözlem ile bu belirtileri fark etmek mümkündür. Muhabbet kuşunuzda aşağıdaki belirtileri gözlemliyorsanız gut hastalığından şüphe duyabilirsiniz:

 • Eklem bölgelerinde şişlik ve kızarıklık
 • Kuşun yürümede zorluk çekmesi, topallaması
 • Kuşun uçmak için isteksiz davranması, zorluk yaşaması
 • İştah azalması
 • Su tüketimi azalır
 • Fazla gürültülü davranır
 • Tüyleriyle ilgilenemez
 • Uyuşuk hareketler, halsizlik
 • Kilo kaybı
 • İshal, dışkının sıvılaşması
 • Kusma
 • Dışkıda kan

Yukarıda sıralanan belirtilerden bir veya birkaçını uzun süredir gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime başvurmanız önerilmektedir.

Muhabbet kuşunuzda gut hastalığı belirtileri görüyorsanız, onu mümkün olan en kısa sürede kliniğimize getirmenizi öneriyoruz. Gut hastalığı,  ciddi bir sağlık sorunudur. Erken teşhis ve tedavi edilmediği takdirde, ciddi sonuçlara yol açabilir.

Muhabbet Kuşu Gut Hastalığı Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gut hastalığı teşhisinin konulabilmesi için muhabbet kuşunun detaylı bir fiziksel muayeneden geçmesi gerekmektedir. Kuşunuzda gözlemlediğiniz semptomları veteriner hekime aktararak yardımcı olabilirsiniz. Gut hastalığının çoğu belirtisi dışarıdan görülebilmekle birlikte ihtiyaç dahilinde röntgen ve kan testleri de yapılabilmektedir.

Muhabbet kuşu gut hastalığı tedavisi genellikle ilaçlar, diyet ve çeşitli yaşam tarzı değişikliklerini içermektedir. Ağrı ve iltihap düzeylerini azaltmak için iltihap önleyici ilaçlar verilmektedir. Ayrıca kuşun vücudundaki ürik asit seviyelerini de düşürmek için ilaçlar reçete edilebilir.

Bir diğer aşama ise kuşun beslenme düzeninin uygun şekilde yeniden düzenlenmesi olacaktır. Purin içeriği yüksek besinler kısıtlanmalı, bol su içilmesi teşvik edilmelidir. Muhabbet kuşuna verilen su her zaman temiz, taze ve bol olmalıdır. Böylelikle kuşun böbrekleri daha sağlıklı çalışacaktır. Ayrıca, kuşun fazla kilolara sahip olması sakıncalıdır. Bunu önlemek için dikkat edilmelidir.

Bu hastalık önlem alınmadığı takdirde muhabbet kuşunun genel yaşam kalitesini düşürecektir. Kuşunuz uçmakta, hareket etmekte ve yemek yemekte zorlanmaya başlayacaktır. Tedaviye geç kalınması veya ihmal edilmesi durumunda belirtilerin şiddetlendiği görülmektedir. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Kuşunuzu belirli sıklıkla veteriner hekime götürerek önleyici bir rol üstlenebilirsiniz.

Ne düşünüyorsun?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili içerikler