Kanser Tedavilerinde Veteriner Onkolojisi

Smokin Veteriner Hizmetleri
Ticaret ve Limited Şirketi

Özellikle Onkoloji konusunda daha çok insanlara özgü bir bilim dalı olmadığını belirtmek gerekiyor. Çünkü sadece insanların hastalanmadığını biliyoruz. Görmüşsünüzdür felç geçirmiş bir köpek ya da bir kaza sonucu gözünü kaybetmiş bir kedi ya da doğuştan görmeyen diğer hayvanlar bunlar genellikle tıpkı insanlarda olduğu gibi anne karnında ya da genetik faktörlerden kaynaklı olarak bu şekilde doğabilirler. Dolayısıyla hayvanlar özellikle insana benzeyen vücut iç organlarına dolayı insanların yaşadığı tüm hastalıklar hayvanlarda da görülebilir.

Onkoloji hayvanlarda da uygulanan bir bilim dalıdır. Peki, hayvan Onkolojisi nedir? Hayvanları inceleyen Onkoloji dalı diyebiliriz. Özellikle veteriner tarafından bu dal kullanılmaktadır.

İçindekiler

Onkoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Onkoloji özellikle kanserin tanısını, türünü yapısını ya da tümörün özellikle hangi yapıda iyi ya da kötü olsa da olmasa da belirlenmesi onkolojinin direkt olarak alanıdır. Dolayısıyla Onkoloji bilim dalı özellikle kanserin teşhisini koyup daha sonrasında tedavi sürecinde sadece bilim dalı olarak görev yapar. Bu anlamda tümörün bulunduğu alanı tespit etmek Onkoloji bilim dalının alanına girer. Tıpta özellikle Lösemi, böbrek kanseri, karaciğer ya da daha birçok kanser vakası Onkoloji bilim dalı ile tespit edilir.

Hayvanlarda Tümör

Hayvanların da kanser ve diğer hastalıklara yakalandığını belirtmiştik. Buna takriben hayvanlarda da tümör maalesef son zamanlarda artmış durumda özellikle Veterinerler tarafından tespiti bulunmuş olan kedi ve köpeklerde kanser ve tümör vakalarına çok rastlandığı söylenmektedir. Evcil hayvanlarda özellikle kedi ve köpeklerde son zamanlarda tümör oluşumu artığı belirtiliyor buna neden olan birçok faktör günümüzde bulunuyor.

Özellikle kanser yapan hücrelerin birleşiminden oluşan tümör tıpkı insanlar gibi hayvanlarda da direkt tomografi ve MR ile görüntülenmektedir. Tümör nedir? İstenmeyen hücrelerin birleşmesi sonucu oluşmuş olan kitle olarak en basit anlamda ifade edebiliriz.

Hayvanlarda Kanser Belirtileri

Kedi ya da köpeklerinizin iştahsız olduğunu, yutkunma zorluğunu çektiğini ya da aşırı derecede kilo kaybettiğini fark ettiyseniz özellikle yol arkadaşınız, dostunuz hastalanmış olabilir. Evcil hayvanlarda özellikle kanser çeşitleri çok fazladır önemli dişi bir hayvana sahipseniz bu dişi hayvanın meme kanseri ya da yumurtalık kanseri yaşaması muhtemeldir. Bunu buna bağlı olarak özellikle sadece bu belirtiler ile kanser teşhisi konulması yanlış olur. Bu anlamda eğer bu belirtiler varsa hemen bir veterinerlere götürmeniz gerekebilir çünkü teşhisi ve tanıyı koyacak olan yine veterinerdir.

Hastalığın bir teşhisi olduğu gibi kanser hastalığında belirtileri vardır. Ancak bu belirtiler gösteren hayvan ya da insan özellikle hastalandığı bellidir.

Hayvanlarda Kanser Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Günümüzde grip hastalığı gibi artmış olan kanser hastalığı artık hayvanlarda da gözlemlenmeye başladı buna yönelik olarak erken tanısı konulmuş olan hastalığın ve tümörün tedavisi yine aynı şekilde insanlar gibi yapılmaktadır. Yani tümörün iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığına yönelik olarak cerrahi operasyonlar hayvanlarda da yapılmaktadır. 

Kanser hastalığı özellikle tanısı konulması adına öncelikle yapılması gereken tıpkı insanlarda olduğu gibi bir patolojik işlem yapılır. Halk arasında parça alınması olarak bilinen biyopsi ile başlanır. Tümörün bulunduğu bölge özellikle veterinerler tarafından tespit edildiği için biyopsi bu bölgeden çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Daha sonrasında tümörün cinsine yönetici olarak cerrahi operasyonu kararı verilir gerektiği takdirde tedavi sürecine ilk etapta ilaçla başlanır. Kanserin evresine yönelik olarak tedavi şekli bu yönüyle değişir.

Hangi Hayvanlar Kanser olmuyor? Neden?

Öncelikle belirtilmesi gereken konu hastalığa yakalanan hayvanların kedi ve köpek keçi inek ya da at gibi hayvanlar olması bizim özellikle insanların birkaç konuda yanlış yaptığını gösteriyor. Bunun nedeni insanların hayvanlara vermiş olduğu yem ve mamalar kanser içerikli olabilir ancak buna takriben doğada yaşayan yabani hayvanların kanser olmadığı göstermiştir. Örneğin filler hastalanan insanlardan daha uzun ömürlü yaşadıkları tespit edilmiştir. Bunun nedeni hastalığa kolaylıkla yakalanmamalarındandır. Balıklar ve özellikle balinalar tonlarca ağırlıkta olan balinalar yine insanlardan daha uzun yaşıyor ve daha sağlıklı olduğu bilim insanları tarafından araştırılmıştır bunun şu aralar en önemli nedeni okyanusta yaşamasıdır bakıldığı zaman özellikle denizleri kirleten insanların denizde yaşayan canlılara zarar verdiğini gözlemliyoruz Bu da deniz canlıları hasta etme nedenidir. Diğer tüm hayvanlar özellikle kanser riski taşımaktadır ancak hastalanan en fazla kedi ve köpek evcil hayvanlara olarak belirlendi.