Veteriner Muayene

Smokin Veteriner Hizmetleri
Ticaret ve Limited Şirketi

Genel muayene işlemi, baştan aşağı göz ve el muayenesi olarak yapılan kontrollerdir. Hastalara her zaman uygulanması gereken bir işlemdir. Aşı, banyo ya da tırnak kesimi gibi klasikleşmiş durumlarda da sıklıkla muayene yapılmalıdır. Hastaların ihtiyacına göre muayene sıklığı değişiklik gösterebilir. Muayene sürecini etkileyen başlıca bazı etmenler vardır.

  • Türü
  • Cinsi
  • Yaşı
  • Yaşama stili (Ev ya da kulübe)
  • Beslenme stili
  • Kullandığı ilaçlar

Her hastanın kişisel bilgisi kendine özgüdür. Yani bir cins köpekte yaşanılan olumsuzluk sokak köpeğinde daha az rastlanılabilir. Bu yüzden muayene yapılacağı sırada ön işlem olarak hasta sahibi ile ön görüşme yapılıp bu bilgiler detaylıca öğrenilmelidir.

Göz Muayenesi (İnspeksiyon)

İlk olarak yapılan ön muayene işlemlerinde göz muayenesi yer alır. Bu işlem herhangi bir temas gerektirmeden hekimin uzaktan izleme yöntemidir. Hastanın kilosu, boyu, yaşına göre vücut kitle endeksinin uygun olup olmadığı, ağız, burun ya da kulakta herhangi bir akıntının olup olmadığına bakılır. Tüyler incelenerek kepeklenme sorununun olup olunmadığına detaylı bir şekilde bakılır. Ayrıca vücudun belirli bölgesinde kanamanın oluşup oluşmadığı da gözlemlenir.

El Muayenesi

Hastaya direkt olarak temas edilerek yapılan muayene işlemine el muayenesi denir. El ile muayene yapmadan önce öncelikle hasta sahibine izin alınır ve hasta izin verdiği ölçüde muayene işlemine başlanır. Ağız ve dişler kontrol edilir. Dişler el ile muayenede önemli bir yere sahiptir. Diş sayısı, diş çürükleri ve diş taşı gibi problemlere bakılır. Kulak ve burunda herhangi bir problem olup olmadığına bakılır.

Hekim, ellerini hastanın karın boşluğuna götürerek herhangi bir şişlik ya da kist belirtisi olup olmadığını hisseder. Aynı şekilde mesanede sistit oluşup oluşmadığının muayenesini de yapar. Lenf bezi muayenesi yapılır. Kalça ve omurga incelenir. 

Kalp Muayenesi

Bu muayene işlemi oldukça dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hastanın kalp ritmi dinlenmeli özellikle ritim bozukluğu gibi problemler varsa direkt olarak bir çözüm yolu bulunmalıdır. 

Akciğer Muayenesi

Hastanın nefes alıp verişlerinde herhangi bir problem varsa akciğer muayenesi mutlaka uygulanmalıdır. Gerekli filmler ve kan testleri uygulanmalıdır.

Ne Zaman Muayeneye Gidilmeli?

Muayenelerde hastada yalnızca hastalık belirtileri görüldüğünde değil düzenli olarak gidilmelidir. Hastalık oluştuktan sonra muayeneye gitmek hastalık sürecini etkileyecektir. Fakat düzenli olarak muayeneye giden bir hasta Hekim yardımıyla oluşabilecek riskleri erken zamanda öğrenebileceği için bu riskleri yok etmek daha hızlı ve kalıcı olacaktır.

Veteriner kliniğinde muayene nasıl olur? 

Sorusu birçok kişinin merak ettiği bir sorun olmakla birlikte özellikle agresif ve muayene kabul etmeyen hastalarda nasıl bir yol izlendiği de merak edilmektedir. Bu tür durumlarda hastanın kendini güvende hissetmesini sağlamak amacıyla sahibi yakın bir köşede durmalıdır. Hastanın onu rahatlatacak vücut bölümleri okşanılmalıdır. Aynı zamanda önüne bir mama gibi kokusu yoğun ürünler sunulduğunda daha kolay bir muayene işlemi gerçekleştirilebilir.

Kimler Muayene Yaptırabilir?

Hasta sahibi olarak hastada herhangi bir kanama, iştahsızlık, bağırsak problemleri ya da kusma gibi sıklıkla seyreden farklı problemler gözlemliyorsanız. Hayvanın hareketlerinde herhangi bir değişim gözlemliyorsanız. Mutlaka veteriner kliniğimiz ile iletişim geçiniz.

Uzman hekim ne zamandan beri böyle bir problem yaşanıldığını, ne sıklıkla yaşanıldığını mutlaka bilmelidir. Bu sayede muayene işlemi çok daha hızlı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir. Gerçekleştirilen muayeneler sayesinde hastanın ön problemi belirlenerek bu doğrultuda kan testleri gibi bir takım testler uygulanır. Bu tür muayenelere düzenli olarak gitmeli ve ertelememeniz gerektiğini unutmayın.