Erkek ve Dişi Köpeklerde Kısırlaştırma

Köpeklerde kısırlaştırma operasyonu

Köpekler insanların en sadık dostlarından bir tanesidir. Eğer bir köpek besliyorsanız onunla ilgili belirli sorumlulukları mutlaka yerine getirmeniz gerekiyor. Kendi hayatınızda olduğu kadar onun hayatında da dönüşüm sağlayacak olan kararlar köpeğinizin gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine neden olabilecektir.

Bu makalemizde köpek besleyenlerin ya da ilk kez beslemeyi düşünenlerin en çok merak ettiği kısırlaştırma işlemleri hakkındaki merak edilenleri yanıtlayalım istedik. Aşağıda köpek kısırlaştırması nedir ve nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

İçindekiler

Köpeklerde Kısırlaştırma Nedir?

Köpeklerde kısırlaştırma yapılmasının nedeni başıboş köpek nüfusunun azaltılması ve onlarla ilgili olan potansiyel tehlikelerin en aza indirilmesini sağlamaktır. Kısırlaştırma ameliyatla yapılan bir işlemdir ve cinsiyet özelinde farklılık gösterir. Örneğin erkek köpeklerde kısırlaştırma esnasında köpeğin testisleri alınırken dişi köpeklerde ise rahim ve yumurtalıklar çıkarılır.

Kısacası kısırlaştırma bir köpeğin cinsiyeti ne olursa olsun üreme fonksiyonlarının ortadan kaldırılması işlemidir. Kısırlaştırma ameliyatları cerrahi bir işlem olduğundan anestezi altında yapılır. Bunun için kısırlaştırma yapılacak olan köpekle ilgili dikkat edilmesi gereken bir takım süreçler vardır.

Köpekler Ne Zaman Kısırlaştırılmalı?

Köpeklerde kısırlaştırmayla ilgili olarak farklı görüşler vardır. Bu görüşler köpeğin yaşıyla alakalı olurken cinsiyetiyle de yakından alakalıdır. Erkek ve dişi köpeklerde kısırlaştırma zamanları farklıdır.

Bir köpek 2 aylık olduktan sonra artık güvenli bir şekilde kısırlaştırılabiliyor olsa da genellikle hayvanın 4-6 aylık olması beklenir. Bu süreler köpeğin ırkına göre de farklılaşabilir.

Veterinerler dişi köpeklerin kısırlaştırılmasındaki en uygun zamanın ilk kızgınlıktan önceki dönem olduğunu belirtmişler bu da köpeğin 5-10 aylık süresine denk gelmiştir. İlk kızgınlık döneminden önce bu işlemin gerçekleştirilmesi köpeğin meme kanseri olma ihtimalini artıracaktır.

Erkek köpeklerde kısırlaştırma zamanı köpeğin cinsine bağlı olarak değişecektir. Küçük ve orta ırk köpekler 6 aylık olduklarında daha büyük köpekler ise 1 yaşındayken operasyona uygun hale gelmiş olacaktır.

Bir köpeğin ne zaman kısırlaştırılması gerektiğini en iyi veteriner hekimler bilecektir.

Kısırlaştırma Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Köpeklerde kısırlaştırma sonrasında üreme engellenir. Testisler alındığı için köpek testestoron hormonı salgılayamaz. Dişi köpeklerde ise rahim ve yumurtalık olmayacağından dolayı gebelik fiziksel olarak mümkün olmaktan çıkacaktır. Bu işlemlerin hepsi cerrahi olduğundan dolayı köpeğin uyutulması gerekir. Bu da ameliyat öncesinde bir takım hususların göz önünde bulundurulmasına neden olur.
 • Köpeklerde kısırlaştırma öncesinde veterinerin köpeğin güvenliğini sağlaması gerekir.  Elde edilen kesin bilgiler neticesinde süreç başlatılır. Bunun içinde köpekten kan alınarak test yapılır. 
 • Aşağıda köpeklerde kısırlaştırma öncesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği sıralanmıştır.
 • Cerrahi operasyona başlamadan önce köpeğin tüm aşılarının eksiksiz bir şekilde yapılmış olması gerekir.
 • Ameliyata 2 hafta kala parazit aşılarının yapıldığından emin olunmalıdır.
 • Ameliyatın gerçekleştirileceği gün köpeğin en az 8 saat boyunca yemek yememiş olması gerekir.
 • Köpek ameliyattan 6 saat öncesinde hiçbir sıvı tüketmemiş olması gerekir.
 • Ameliyat öncesinde köpeğin tuvalet ihtiyacının giderilmiş olması gerekir.
 • Yukarıda kısırlaştırma öncesinde yapılması gerekenleri belirttik. Kısırlaştırma sonrasında ise dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bunlarda aşağıda bahsettiğimiz şekildedir.
Köpek Kısırlaştırma operasyonu

Köpeklerde Kısırlaştırma Sonrası

 • Köpeklerde kısırlaştırma işlemi basit bir cerrahi işlem olarak değerlendirilir. Ancak köpeğin ameliyat sonrasında da bakımının ihmal edilmemesi gerekir.
 • Kısırlaştırılan köpekler cinsiyeti ne olursa olsun aynı gün eve gönderilir. Köpeğin evde rahat edebileceği bir yere konulması gerekir.
 • Köpeğin beslenebilmesi için anestezinin etkisi geçmesi gerekir.
 • Cerrahi işlemin gerçekleştirildiği bölgenin sürekli kontrol edilmesi gerekir. Eğer kızarıklık, akıntı yara veya kötü bir koku varsa mutlaka veterinere danışılmalıdır.
 • Köpeğin operasyon yapılan yeri yalamaması sağlanmalıdır.
 • Kısırlaştırma işleminin yapıldığı günden sonra 10 gün boyunca köpek banyo yaptırılmamalıdır. Köpeğin ne zaman banyo yapması gerektiği veterinere danışılmalıdır.
 • Kısırlaştırma işleminin yapıldığı ilk bir iki gün biraz sancılı olabilir. Bu dönemde köpek bulantı sorunu yaşayabileceği gibi yemeyi de reddedebilir. Bu gibi durumlarda ise endişe etmeden kararı köpeğe bırakmak gerekir.
 • Ameliyattan sonraki birkaç hafta köpeğin çok fazla hareket etmesi engellenmelidir. Örneğin köpek oyun oynamak istediğinde bunu yapmamak gerekir. Aşırı hareket ve oyun köpeğin dikişlerinin atmasına neden olabilir.
 • Ameliyatın yapıldığı bölgeden akıntı gelirse ya da köpeğin ağrı çektiği hissedilirse mutlaka veterinere danışmak gerekir.
 • Kısırlaştırılan erkek köpeklerde hareket azlığı ve sakinlik görülebilir. Bu normal ve beklenen bir durumdur.
Ne düşünüyorsun?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili içerikler