Adım Adım Kedilerde Pireleri Tanıyalım

Elinde büyüteç ile kedinin üstüne bakan ve büyüteçte pire gözüken dijital görsel.

Tüylü arkadaşlarımızın ve bizlerin rahatını kaçıran istenmeyen konuklar zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Evlerimizin sıcacık ortamı, bu kan emici pireler için adeta bir davetiyedir. Neyseki modern tıp ve uygulanabilir doğal tedavi yöntemleri ile kedi pirelerinden kurtulmak mümkündür.

Kedilerimizin sağlığını ve huzurunu tehlikeye atmadan, onları pirelerin hükümdar olduğu bir vücuttan kurtarmanın yollarını keşfetmeye ne dersiniz? Hadi, pirelerin merak uyandırıcı dünyasına birlikte göz atalım!

Kedilerde Pire Problemi Neden Önemlidir?

Pireler, minicik boyutlarına rağmen kedilere ve dolayısıyla bize büyük sıkıntılar yaşatabilir. Peki, nasıl oluyorda bu küçücük parazitler bu kadar büyük bir soruna dönüşebiliyor?

Pirelerin nasıl hayatta kaldığını anlamak yarattığı sorunları idrak etmemizde büyük rol oynar.Pirelerin en büyük özelliklerinden birisi kan emme yetenekleridir.Kediler üzerinde konaklayan pireler kedinin kanını emerek hayatlarına devam ederler.Kan emme işlemi sırasında pireler tarafından ısırılan kedilere aşağıdaki virüslerin bulaşması oldukça öngörülebilir bir durumdur.

 • Bartonella henselae (Kedi Tırmalama Ateşi): Bu bakteri, kedi pirelerinin tükürüğünde bulunur.Bu virüs insanlara tırmalama veya ısırma yoluyla bulaşabilen ciddi bir hastalıktır.

 • Dipylidium Caninum (Kıl Kurdu): Pireler, bu parazitin yumurtalarını taşıyabilirler. Kediler pireleri yaladığında veya tırmaladığında, bu yumurtaların ağızlarına girmesiyle kıl kurtları kedilere bulaşabilir.

 • Hemobartonella Felis: Pirelerin taşıdığı bir mikroorganizmanın neden olduğu bir kan hastalığıdır. Kedilere pire ısırıkları yoluyla bulaşabilir ve anemi (kansızlık) gibi sorunlara yol açabilir.

 • Rickettsia Typhi: Pireler, bu bakteriyi taşıyarak kedilere bulaştırabilirler. Pire ısırığı veya pire dışkısı temasıyla bulaşan bu hastalık, ateş, baş ağrısı ve diğer grip benzeri semptomlara neden olabilir.

 • Tunga Penetrans (Pire Yuması): Pire yuması, insanlara da bulaşabilen bir parazittir. Pirelerin insan veya kedi derisine yumurtalarını bırakması sonucu oluşur ve ciddi kaşıntı, tahriş ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Pirelerin yumurta-larva-pupa -ergin pire yaşam evrelerini anlatan dijital resim.

Kediler Neden Pirelenir Olur?

Kedilerin dış dünyaya açılan penceresi, pirelerin de kapısını aralıyor gibi düşünebiliriz. Kediler, keşif dolu doğaları gereği diğer kedi türleriyle doğada vakit geçirmeyi severler. Ancak bu gezintiler, aynı zamanda pirelerle karşılaşma riskini de artırır. Pireler, çimenlerde, toprakta hatta diğer hayvanlarda bulunabilirler. Kediler bu alanlarda dolaştıkça, pireler de tüylerine kolayca tutunabilir.

Akıllara “Ev Kedileri Pire Olur Mu?” sorusu geliyor.Kediler pireye yakanlamarı için illaki dışarı çıkmak zorunda değildir.Ev kedilerindede pire olmaktadır.Bunun en büyük nedeni insanların taşıyıcılık görevi görmesidir.

Bu 2 maddeyi bilmek hem sokak kedilerinin hemde ev kedilerinin nasıl pire olabileceğini açıklamaktadır ;

 1. Kedi yumurtaları 10 gün boyunca hayatta kalabilirler.
 2. Pireler insanlar aracılığıyla ev ortamına taşınabilir.

Kedinizde Pire Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

İlk olarak kediler genellikle pirelerin neden olduğu kaşıntı ve rahatsızlık nedeniyle sık sık tırmalama davranışları sergileyebilirler. Bu kaşıntı, özellikle boyun, baş, omuzlar ve arka taraf gibi bölgelerde yoğunlaşabilir. Ayrıca, kediniz kendini fazla yalıyorsa veya tüylerini sıkça düzeltiyorsa bu da pire varlığının bir göstergesi olabilir.

İkinci olarak, beyaz bir kağıt üzerine tüyleri tarayarak veya kaşıyarak dökülen tüyleri incelediğinizde, küçük siyah veya kahverengi noktaların varlığını fark edebilirsiniz. Bu noktalar pire dışkıları olabilir ve pirelerin varlığını işaret edebilir. Eğer kedinizde bu tür belirtileri fark ederseniz, en iyi adım veterinerinize başvurmak olacaktır. 

Not: Kedinizi pire tarağıyla tarayarak pire kontrolünü daha kolay şekilde yapabilirsiniz.

Kedilerde Pireler Hakkında Bilmedikleriniz

 • Pireler sadece yaz aylarında değil, kış aylarındada etkinliğini sürdürür.
 • Pireler önlem alınmazsa kediniz için ölümcül sonuçlar doğrabilmektedir.
 • Pireler, kedilerin tüylerinin üzerinde 200 güne kadar hayatta kalabilir.
 • Pireler, 1.500’den fazla farklı türdedir ve kediler üzerinde Ctenocephalides Felis türü yaşamaktadır.
Kafasında pire olan bir kedi ve pireleri elleriyle ayırmaya çalışan insan elinin görseli.

Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Kedilerde pire temizlemenin en kesin sonuç veren yolu veteriner hekim desteği almaktır.Veteriner tarafından temizlenen kediler pireler tarafından tamamen kurtarılmış olacaktır.Fakat bazı durumlarda insanlar evde kendi uygulayacağı yöntemler arayabilmektedir.İşte evde pire temizliği için yapmanız gerekenler;

Adım 1: Kedinizi Kontrol Edin 

Öncelikle kedinizi pire açısından kontrol edin. Beyaz bir kağıt veya havlu üzerine kedinizi tarayarak düşen pireleri gözlemleyin. Bu, pirelerin varlığını doğrulamanıza yardımcı olacaktır.

Adım 2: Kedinizi Yıkayın 

Kedinizi pire şampuanı ile yıkamak etkili bir başlangıç olabilir. Evcil hayvanınıza uygun bir pire şampuanı alın. Kedinizi ılık suyla ıslatın ve şampuanı nazikçe masaj yaparak uygulayın. Tüm vücudunu iyice köpürtün. Göz, kulak ve ağız bölgelerine dikkat edin. Ardından kedinizi iyice durulayın.

Adım 3: Pire Tarakları Kullanın 

Kedinizin tüylerini pire tarağı ile tarayarak ölü pireleri ve pire dışkılarını çıkarın. Bu işlem pireleri azaltmaya yardımcı olur. Tarağı kullanırken dikkatli olun, kedinizin cildini tahriş etmemeye özen gösterin.

Eğer kedininizin vücudundan pireleri herhangi bir yöntemle temizlemeyi başardıysanız, yapmanız gereken bir sonraki adım çevreyi temizlemektir. Muhtemelen kedinizin yaşam alanı başta olmak üzere evinizin hemen her köşesi pire yumurtaları tarafından istila edilmiş olacaktır. Bu durum, kedinizin tekrar pire problemi yaşamasına neden olabilir. Evdeki halıları, döşemeleri, yatakları ve diğer eşyaları temizlemelisiniz. 

Sık Sorulan Sorular

Pire tasması kediyi %100 korumaz. Pire tasmaları, pireleri öldürmek veya uzaklaştırmak için tasarlanmış kimyasallar içerir. Bu kimyasallar, pirelerin kedinizin vücuduna tutunmasını ve kanını emmesini engeller.

Pire şampuanı pireleri temizlemek için etkili bir yöntem olabilir.Ancak alacağınız şampuanın kalitesine önem gösteriniz.

Dış parazit aşıları,  pireleri öldürmek amacıyla değil, keneler, bitler gibi parazitlere karşı koruma sağlamak amacıyla uygulanan aşılardır.

Kedilerden insanlara zıplayan pireler insanları ısırabilmektedir.Ancak insan kanı ve vücudu pireler için uygun yaşam alanı değildir.Dolayısıyla kedileri saran pireler insanlarda aynı etkiyi göstermez.

Etiket:

Ne düşünüyorsun?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili içerikler