İstanbul Egzotik Hayvanlara Özel Veterinerlik

Egzotik veteriner

Egzotik hayvanların sağlığı ve bakımı evcil hayvanlarla karşılaştırıldığında çok farklıdır. Bu nedenle egzotik hayvanlarınızın ihtiyaçlarını anlayabilen özel bir veteriner kliniğine başvurmanız gerekebilir. Bu sayfada, egzotik hayvan sağlığı ve Smokin Veteriner Kliniği hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İçindekiler

Egzotik Hayvan Nedir?

Egzotik hayvanlar genel yaşam alanı tropik bölgeler olan hayvanlardır.Bu canlıların ev ortamlarında beslenmesi oldukça zor ve risklidir.Ortaya çıkan risk hem insan sağlığı hemde canlının sağlığı açısından 2 farklı şekilde incelenebilir.

Egzotik hayvanlar, evlerde beslenmeleri durumunda, özel gereksinimlere sahip olacaktır ve sahiplerinin bu gereksinimleri karşılamaları önemlidir.

Bu içeriğimizde egzotik hayvan beslemek isteyen kişilerin bilmesi gereken tüm bilgileri bulacaksınız.

En Çok Beslenen Egzotik Hayvanlar Nelerdir?

Türkiye’de en çok beslenen egzotik hayvanların başında bazı kedi ırkları (Bengali,Sphynx,Scottish,Devon rex) gelmektedir.

Madde madde Türkiye’de beslenen egzotik hayvanları sıralamak gerekirse ; 

  • Bazı köpek ırkları
  • Papağan (Ara, Amazon, Kakadu vb.)
  • Hamster(gonzales hamster, suriye hamster)
  • Sürüngenler (Kertenkele, Kaplumbağa, Yılan vb.)
  • Balık (Discus, Beta, Cichlid vb. türleri)
  • Iguana
  • Chinchilla
  • Şeker Planörü (Sugar Glider)
  • Kemirgen hayvanlar

Bu Canlıları Beslemek Yasal Mı?

Türkiye’de bazı egzotik hayvan türlerini beslemek yasaktır.Gelin bu hayvan türlerinin detaylarına inelim.

(Resmi Genelge)

Bakanlıkça belirlenen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır

...Bu kapsamda, tehlike arz eden hayvanların belirlenmesine dair bakanlığımızca ilgili kurum/kuruluşların temsilcilerinden oluşturulan komisyon tarafından; Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlenmiştir.

...Söz konusu hayvanların sahibi olanlar, hayvanlarını en yakın bakımevine bırakabilirler. Bu hayvanların sokağa terki halinde otuz bin Türk lirası idarî para cezası verilecektir.

Uyarı!

Egzotik bir hayvanı sahiplenmeden önce, bu türün yasal olarak evinizde beslenip beslenemeyeceğini yetkili mercilerden öğrenin.Bu merciler Tarım ve Orman Bakanlığı veya bulunduğunuz bölgedeki belediyedir.
Elinde kertenkele tutan bir veteriner hekim

Kliniğimiz Egzotik Canlı Tedavisinde Ne Durumda?

Egzotik hayvanların sağlık sorunları ile ilgilenmek uzmanlık gerektirir.Bu nedenle, klinik arayan kişilerin egzotik bu konuda detaylı araştırma yapmasını öneriyoruz.

Smokin Veteriner Kliniği olarak, egzotik hayvanlar (sürüngen,kemirgen v.s) konusunda uzman veteriner hekimlerimiz, birçok farklı türde hayvana hizmet vermektedir. Veteriner kliniğimiz, egzotik hayvanlarla ilgili her türlü sağlık sorununu teşhis etmek, tedavi etmek ve önlemek için gerekli olan teknolojik ekipmanlara sahiptir.

Ek olarak kliniğimiz, hayvan ebeveynlerine beslenme, bakım ve evdeki ortamların sağlıklı hale getirilmesi konusunda da tavsiyelerde bulunmaktadır.

Egzotik Hayvanları Bekleyen Hastalıklar

Evlerimizde uygun koşulları sağlayamadığımız egzotik hayvanlarda bir takım rahatsızlıklar meydana gelme olasılığı oldukça yüksektir. Hastalıklar, canlının türüne ve yaşadığı ortama bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu hayvanlarda sıkça rastlanan rahatsızlıklar şunlardır:

Sindirim Sorunları

Yanlış veya yetersiz beslenme, hijyenik olmayan ortamlar veya stres nedeniyle ortaya çıkabilir.Sürüngen hayvanlara doğru sıcaklık koşulunun sağlanmaması, papağanların yetersiz beslenmesi gibi nedenlerle evde beslenen egzotik hayvanlarda sindirim sorunları görülebilir. 

Parazitler

Parazitler, egzotik hayvanların derisinde,tüylerinde veya iç organlarında yaşayabilirler. 

Egzotik hayvanları parazitlerden korumak için evlerde uygun hijyenik koşulların sağlanması, doğru beslenme ve düzenli veteriner hekim kontrolü önerilir. Ayrıca, evde beslenen egzotik hayvanların, belirli periyotlarla parazit taramaları yapılmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Davranışsal Sorunlar

Özellikle kuşlar, primatlar ve egzotik memelilerde fazlaca davranış sorunları görmek mümkündür.

Egzotik hayvanların çoğu doğal olarak sosyal hayvanlardır ve yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle, evde beslenen egzotik hayvanlar, uygun sosyal ortamlar sağlanmadığında yalnızlık hissi yaşayabilirler. Buda hayvanlarda depresyon, endişe, agresyon gibi davranışsal sorunlar görülebilir.

Eğer bu canlıların davranışlarını anlayamıyorsanız mutlaka veteriner hekim desteği almalısınız.

Enfeksiyon Sorunları

Cilt enfeksiyonları, egzotik hayvanların ciltlerinde veya tüylerinde meydana gelen mikrobik enfeksiyonlardır.

Cilt enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizmalar arasında bakteriler, mantarlar, virüsler ve parazitler sayılabilir. Bu mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlar. Egzotik hayvanların ciltlerinde kızarıklık, kaşıntı, kabuklanma, tüy dökülmesi, şişlik, yaralar veya iltihaplanma gibi belirtilerle kendini gösterir.Bu durumda mutlaka uzman bir egzotik veteriner desteğine başvurmalısınız.

Egzotik canlıların bulunduğu ve resimin üstünde "Egzotik Veteriner İletişim" yazan bir görsel.

İstanbul'un En İyi Egzotik Veterinerine Nasıl Ulaşabilirsiniz?

İstanbul’da egzotik hayvanlar için veteriner hizmeti arıyorsanız, size yardımcı olmak için buradayız. En iyi tedavi seçenekleri için lütfen 0554 236 03 26 numarasından bizimle iletişime geçmeyi unutmayın.

Ne düşünüyorsun?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili içerikler