Hayvanlarda Aşının Önemi

Hayvanların aşılanması ilk olarak 1879 yılında yapılmıştır. Özellikle evcil hayvanların, yabani hayvanların ve çiftlik hayvanlarının aşılanması farklı şekillerde ve farklı zamanlarda yapılıyor. Ülkemizde ve Dünya’da özellikle aşılama konusu önemlidir. Nedeni ise özellikle aşılar hayvanların hastalanmasını engellemek ve bağışıklık kazanmasında etkendir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da birbirlerine bulaşıcı hastalıklar aktarabilmektedir.

Ancak öyle hastalıklar var ki hayvanlardan insanlara geçmektedir. Bunu önlemek amacıyla çeşitli aşılar günümüzde kullanılıyor. Bilindiği üzere 2019 yılında bir Covid hastalığı Dünya’ya yayılmıştı. Yapılan araştırmalar sonucunda hayvandan insana değişmiş olan virüs aktarıldığı söylenmişti. Pek fazla ihtimal olmasa da hayvanlardan insanlara da türlü hastalıklar geçmektedir. Bu hastalıkların yayılmasını engellemek amacıyla ilk etapta evcil hayvanların ve Çiftlik hayvanlarının aşılanması gerekiyor. Örneğin; kuş gribi, kuduz ve diğer hastalıklar hayvanlardan bulaşabilir.

İçindekiler

Hayvanlara Neden Aşı Yapılıyor?

Dünya Sağlık Örgütü özellikle hayvan sağlığı konusunda da aşıların ne kadar önemli olduğunu bildirmiştir. Aşılama işlemi özellikle hastalığa yakalanmasını engellemek adına önemlidir. Hayvanlarda da insanlar gibi bazı önlemler alınmaktadır.  Hayvanlarda da aşılar ilk etapta laboratuvarlarda incelenerek yapılıyor. Özellikle tüketmiş olduğumuz hayvanlar bu konuda hayvan sağlığının düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini gösteriyor. Bu işlemi günümüzde veterinerler yapmaktadır. Hayvanların hastalandığını artık bizlerde gözlemleyebiliyoruz.

Öncelikle hayvanlar türlü belirtiler göstererek hastalığın olduğunu gözlemleyebiliriz. Hayvanları aşılayarak bir yerde insanları da korumuş oluyoruz. Tabi ki hayvanların sağlığının iyi olması gerekiyor. Her hastalığın tedavisi günümüzde mevcuttur. Aşı önlem olsa da hastalanmış olan hayvanlarında tedavi edilmesi artık mümkündür. Bu yüzden önlem alınmış olsa da hastalanmış olan özellikle evcil hayvanları mutlaka tedavi ettirmeliyiz.

Hayvanlara Yapılan Aşı Türleri

Klasik aşılar, kimyasal aşılar ve son olarak da karma aşılar günümüzde hayvanlar için kullanılan aşılar arasında yer alıyor. Aşılar genellikle hasta olmadan evvel yapılsa bazı durumlarda özellikle hastalandıktan sonra da yapılabilmektedir. Örneğin; şap aşısı direkt olarak bu hastalığa yakalanmış olan hayvan bulaştırmaması adına yapılıyor. Karma aşılar; birkaç aşının karışım yapılıp takviye edilmesi manasına gelir. Ülkemizde sık olarak bu tip aşılar kullanılıyor. Mutasyona uğramış olan kimyasal içerikli aşılar ise henüz çok kullanılmıyor.  Dilsiz canlılar olarak ifade ettiğimiz hayvanlar hastalığını bizlere ifade edemezler bu yüzden özellikle rutin sağlık kontrolü yaptırılmalıdır.

Kedilerde Aşı Takvimini öğrenmek için tıklayınız.

Aşı Yapılmazsa Ne Olur?

Hayvanlarda insanlar gibi hastalandığı için aşılar önemlidir. Aşı yapılmazsa hastalık bulaşmış olan hayvanlar insan sağlığı açısından sorun olabilir. Bu yüzden de belli aralıklar ile yapılması gerekiyor. Hayvanlar bizim sevimli dostlarımızdır. Günümüzde evcil hayvanlar adeta bizlerden bir parça olmuşlardır. Üzüldüğümüzde dahi bizi anlayan ve teselli eden sadık dostlarımızdır. Onları korumak yine bizlere düşmektedir. Dolaysıyla aşıları düzenli yaptırmak bir yerde kendimizi korumak ile eş değerdir.

Hayvan Sağlığı

Hayvanların sağlığı tıpkı insanlarda olduğu gibi belli besinler ile yapılmaktadır. Evcil hayvanların özellikle mamalarının yaş mama ya da kuru mama tercihine yönelik olarak değil de daha çok içeriğini belirleyerek dostunuza takviye etmelisiniz. Doğada özellikle daha uygun çeşitli ürünler bulunuyor. Ancak paketli gıdalar nasıl insan sağlığını tehdit ediyorsa hayvanlar içinde durum değişmiyor. Kendi yediklerinizi özellikle hayvanlara vermeyiniz. Her ne kadar metabolizma yakın da olsa hayvanların vücut sistemi buna uygu olmayabilir. Özellikle yetiştirmek için almış olduğunuz evcil hayvanlar; kedi, köpek kuş gibi canlılara bakmak sadece yedirmekle olmuyor. Hijyen koşulları da önemlidir Belirli sürelerde duş ya da vücut bakımı yapılması gereklidir. Son olarak da hayvanlarda özellikle bilinmesi gereken düzenli olarak veterinerlere kontrol ettirmek gerekiyor.

Ne düşünüyorsun?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili içerikler